GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Kaffeservis 5806025
*
nr 580 6025
Kaffeservis
på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal
Utrop:
700 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:23:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/4 22:04:01
1
700 kr
26/4 10:21:59
2
1.000 kr
27/4 18:17:44
3
1.000 kr
27/4 18:18:47
3
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka kaffekopp kaffekoppar kaffeservis metall nils fougstedt svenskt tenn tenn
-
6235 Kaffeservis
Goebel, 14 del
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:20
-
7065 Kaffeservisdelar
17 delar, Rosenthal / Rörstrand, floral dekor
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:59
-
6225 Mat / kaffeser..
70 delar, ca, KPM
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:37
*
Kaffeservis
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6025
Kaffeservis
på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/4 22:04:01 | 1 | 700 kr |
26/4 10:21:59 | 2 | 1.000 kr |
27/4 18:17:44 | 3 | 1.000 kr |
27/4 18:18:47 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka kaffekopp kaffekoppar kaffeservis metall nils fougstedt svenskt tenn tenn
-
6235 Kaffeservis
Goebel, 14 del
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:20 -
7065 Kaffeservisdelar
17 delar, Rosenthal / Rörstrand, floral dekor
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:59 -
6225 Mat / kaffeser..
70 delar, ca, KPM
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:37